AKTUALNOŚCI

30-08-2014 ARTYKUŁ DLA PORT.EL - ELBLĄSKA GAZETA INTERNETOWA

"Jeszcze raz o przekopywaniu Mierzei"
Każdy członek społeczności lokalnej ma prawo głosu w sprawie dotyczącej jego środowiska, z którym on wiąże los swój i swoich bliskich. Ba, ma prawo mylić się. Załóżmy, że rzeczywiście obawy dotyczące ekologii, skutków społecznych i efektywności ekonomicznej przekopywania Mierzei Wiślanej są niewczesne i mogą być nietrafne. Pomińmy opinię Komisji Europejskiej i wcześniejszych ocen środowiskowych.
Pozostaje odpowiedź na pytanie po co przekopywać?
Elbląg nie będzie ośrodkiem przemysłu stoczniowego. W Elblągu nie będą produkowane turbiny parowe dla liniowców pasażerskich klasy "Columbus". Dziś w porcie elbląskim prawie 95% przeładunków to towary transportowane z i do portów rosyjskich Zalewu Wiślanego. Po przekopaniu Mierzei jakie towary i w jakich ilościach będą przypływać do Elbląga i wypływać z portu Elbląskiego choćby tylko do portów europejskich na Bałtyku?
Oczywiście i tak można przekopywać. Choćby na wzór opisany przez Stanisława Bareję. Każdy może mieć "Misia" na miarę swoich potrzeb i możliwości. Tylko po co i za czyje pieniądze?
Trzymam kciuki i wspieram wszystkie inicjatywy zmierzające do rewitalizacji Pętli Żuławskiej (nieznany, a bodaj czy nie najciekawszy szlak żeglugi śródlądowej w Polsce), Kanału Elbląskiego, a od czasu do czasu przypominam sobie za prof. Edwardem Lipińskim - "Dubito ergo sum". To jest bardziej twórcze niż nie mieć żadnych wątpliwości.

Witold Gintowt Dziewałtowski Senator RP

 powrót do aktualności

GALERIA6.X.2015 r. - Senator Witold Gintowt-Dziewałtowski spotkał się z elbląskimi dziennikarzami na konferencji prasowej, by podsumować całą swoją karierę zawodową, nie tylko parlamentarzysty. Nie kandyduje w nadchodzących wyborach, wybrał polityczną emeryturę, choć prawa do tej zwykłej emerytury ma już od kilku lat.
3.X.2015 r. - w Elblągu uczestniczył w inauguracji roku Akademickiego 2015 w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno- Ekonomicznej;

start | aktualności | kalendarium | kim jestem? | galeria | kontakt | archiwum