AKTUALNOŚCI

28-06-2013 Senacka Polsko-Rosyjska Grupa Parlamentarna odwiedziła Elbląg

W środę, 12 czerwca, do Elbląga przyjechali senatorowie z Rosji i Polski - członkowie Senackiej Polsko-Rosyjskiej Grupy Parlamentarnej. W Ratusza Staromiejskim spotkali się z Markiem Bojarskim, pełniącym obowiązki prezydenta Elbląga oraz senatorem Witoldem Gintowt-Dziewałtowskim, członkiem w/w grupy. Gości przywitał Marek Bojarski, który złożył też życzenia z okazji Święta Rosji.

Senatorom została pokazana makieta dawnego Elbląga, którą wykonał i przekazał miastu Hans-Joachim Pfau. Rosjanie byli pod wrażeniem wykonania makiety, tym bardziej, ze w tym samym czasie wysłuchali opowieści o dzielnym Piekarczyku, który uratował miasto. Obecni na spotkaniu goście obejrzeli filmy promocyjne Elbląga, które pokazywały jakie atrakcje turystyczne mamy do zaoferowania. Filmy dotyczyły także gospodarki i wykorzystania przez miasto funduszy unijnych. Fakt, że na spotkaniu pojawił się Marek Bojarski i został przedstawiony jako "zastępczy" prezydent miasta, wzbudziło zaciekawienie senatorów. Obecna sytuacja polityczna Elbląga, była kwestią, której Rosjanie poświęcili wiele uwagi i zadawali wiele pytań. Te kwestie, zarówno referendum, jak i odwołania władz, tłumaczył obecny na spotkaniu senator Witold Gintowt-Dziewałtowski. - Nie zawsze wybór prezydenta, dokonany w dniu wyborów, okazuje się wyborem najlepszym. Czasem mieszkańcy stwierdzają, że popełnili błąd przy wyborach. Przepisy polskiego prawa umożliwiają weryfikację tego rozstrzygnięcia, poprzez przeprowadzenie referendum - mówi Witold Gintowt-Dziewałtowski. Z sali padło pytanie o powód niezadowolenia mieszkańców z władz. - Odwołanie prezydenta czy burmistrza jest zazwyczaj podyktowane tym, że zrobił on coś, czego większość nie chciała, aby zrobił, albo nie zrobił tego, na co większość liczyła, że on zrobi - tłumaczył Witold Gintowt-Dziewałtowski. Jednak senatorowie drążyli temat, prosząc o konkrety. - Różnie to różni ludzie postrzegają. Komitet zarzucał wiele rzeczy, nie zawsze w sposób rzetelny i prawdziwy - mówił senator. - To raczej była wojna PR-owska, niż merytoryczna. Jednak prawdą jest, że akurat odwołani Prezydent i Rada Miasta nie bardzo potrafili bronić się przed zarzutami i to był główny powód odwołania ze stanowiska - dodaje. W dalszej kolejności wymienia rozkopane miasto, bezrobocie, podwyżki czynszów i opłat za przejazdy komunikacja miejską. Rosjan interesowały również sytuacja ekonomiczna w Elblągu, obecna sytuacja na rynku pracy, branża metalurgiczna, a także meblowa, z której Elbląg słynie. O połączeniach Elbląga i Kaliningradu drogą wodną opowiedział Arkadiusz Zgliński, dyrektor Portu. Po tym spotkaniu senatorowie przeszli się ulicami Starego Miasta, zwiedzili Galerie El i Elbląski Park Technologiczny.

Senacka Polsko-Rosyjska Grupa Parlamentarna składa się z członków, którzy zainicjowali zwołanie Forum Regionów pod patronatem Marszałka Senatu.  Każdego roku składają oni wizyty studyjne zarówno w Polsce jak i Rosji. Do tej pory Rosjanie odwiedzili  Pomorze, Małopolskę, województwo kujawsko-pomorskie, Wielkopolskę, Dolny Śląsk a teraz Warmię i Mazury. W czasie wizyty w Olsztynie, grupa rosyjska spotkała się z Prezydentem oraz marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Odwiedzili Giżycko, Lidzbark Warmiński, Elbląg i Frombork. Przy przejściu granicznym z Rosją, zapoznała się z funkcjonowaniem Małego Ruchu Granicznego.

 powrót do aktualności

GALERIA6.X.2015 r. - Senator Witold Gintowt-Dziewałtowski spotkał się z elbląskimi dziennikarzami na konferencji prasowej, by podsumować całą swoją karierę zawodową, nie tylko parlamentarzysty. Nie kandyduje w nadchodzących wyborach, wybrał polityczną emeryturę, choć prawa do tej zwykłej emerytury ma już od kilku lat.
3.X.2015 r. - w Elblągu uczestniczył w inauguracji roku Akademickiego 2015 w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno- Ekonomicznej;

start | aktualności | kalendarium | kim jestem? | galeria | kontakt | archiwum