AKTUALNOŚCI

23-07-2012 | Artykuł - Gazeta Wyborcza 19 lipca 2012

Do Senatu i ONZ: Chrońcie Wolność Zgromadzeń!
Fundacja Helsińska pisze do specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. wolności zgromadzeń i stowarzyszeń w sprawie prezydenckiej nowelizacji prawa o zgromadzeniach. 167 organizacji apeluje do marszałka Senatu o odrzucenie ustawy.
List do specjalnego sprawozdawcy Maina Kiai i apel do marszałka Bogdana Borusewicza (PO) przedstawiono w środę na wspólnej konferencji Fundacji Helsińskiej, fundacji Ponoptykon i Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich. Apel oprócz organizacji pozarządowych podpisało 1,1 tys. obywateli. -Mamy nadzieję, że specjalny sprawozdawca ONZ po zapoznaniu się z przyjętym przez Sejm projektem sformułuje dla polskich władz rekomendacje, w których oceni te rozwiązania pod katem ich wpływu na wolność zgromadzeń w Polsce - mówił wiceprezes Fundacji Helsińskiej Adam Bodnar.
Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Ponoptykon, podkreślała, że tryb, w jakim powstała ta nowelizacja - w reakcji na incydenty 11 listopada w Warszawie - jest przykładem złych praktyk: - Prawa nie stanowi się w celu udaremnienia konkretnych zdarzeń, które są aberracją.
Mówiła, że jak do tej pory wladza ignoruje głos sprzeciwu społeczeństwa obywatelskiego w tej sprawie (wcześniej był apel ponad 40 organizacji strażniczych do marszałka Sejmu), mimo że ustawa dotyczy podstawowych obywatelskich wolności.
- To prawo tworzone dla problemów Warszawy będzie działać przede wszystkim w Polsce gminnej i powiatowej, gdzie są zupełnie inne sprawy, warunki i możliwości. Tam często jest jeden plac, na którym odbywają się wszystkie zgromadzenia. Ustwa pozwoli urzędnikom na decydowanie, kto z nich w danym momencie z wolności zgromadzeń skorzysta - przekonywała Katarzyna Batko, szefowa SLIGO.

Głosowanie w Senacie nad ustawa za tydzień.
W środę opiniowała ja komisja ustawodawcza Senatu, Do odrzucenia ustawy namawiali senatorów gościnnie - senatorowie Marek Borowski (niezależny) i Józef Pinior (PO), a także Witold Gintowt-Dziewałtowski (PO), Andrzej Matuszkiewicz (PiS) i Bogdan Paszkowski (PiS)
Za to komisja ustawodawcza zarekomenduje Senatowi poprawki:
- przywrócenie trzydniowego terminu na zgłoszenie zgromadzenia (były to trzy dni robocze) i
- doprecyzowanie obowiązków organizatora, za niedopełnienie których groziłaby mu grzywna.
Senatorowie nie przyjęli poprawki Gintowt-Dziewałtowskiego, by w pilnym trybie odwołanie od zakazu zgromadzenia rozpatrywał Sąd Najwyższy - tak by orzeczenie znane było przed terminem zgromadzenia.

W czwartek ustawę zaopiniują komisje praw człowieka i samorządu terytorialnego.

 powrót do aktualności

GALERIA6.X.2015 r. - Senator Witold Gintowt-Dziewałtowski spotkał się z elbląskimi dziennikarzami na konferencji prasowej, by podsumować całą swoją karierę zawodową, nie tylko parlamentarzysty. Nie kandyduje w nadchodzących wyborach, wybrał polityczną emeryturę, choć prawa do tej zwykłej emerytury ma już od kilku lat.
3.X.2015 r. - w Elblągu uczestniczył w inauguracji roku Akademickiego 2015 w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno- Ekonomicznej;

start | aktualności | kalendarium | kim jestem? | galeria | kontakt | archiwum