AKTUALNOŚCI

24-06-2012 | "Tygodnik Powszechny" - rozmowa z premierem Donaldem Tuskiem.

Szanowni Państwo, w najnowszym "Tygodniku Powszechnym" wyjątkowa rozmowa z premierem Donaldem Tuskiem. "To, co proponujemy w sprawie Funduszu Kościelnego, to nie jest atak na Kościół (...) Ale nie mam zamiaru szukać rozwiązań, które dadzą satysfakcję niektórym hierarchom kościelnym, by zyskać ich sympatię" - mówi m.in. premier Donald Tusk.

"Spór dotyczy kwestii, czy lepiej żyć w państwie, gdzie Kościół jest samodzielny, czyli zależny od swoich wiernych, czy w państwie, w którym Kościół jest zależny od urzędników państwowych - dodaje szef rządu. - Nasza odpowiedź jest prosta - podobnie jak Kościół musi być niezależny i samodzielny, także urzędnicy muszą się czuć samodzielni i niezależni wobec nacisków, co się zdarza ze strony niektórych księży. Mam szacunek do Kościoła. Odrzucam rewolucyjne rozwiązania, chciałbym jednak, żeby po naszych rządach zostało przekonanie, że zgodnie z Konstytucją i dobrą tradycją obie instytucje są naprawdę autonomiczne, samodzielne i od siebie niezależne".

Premier Tusk odnosi się także do przeprowadzonej niedawno przez jego gabinet reformy emerytalnej, zwracając uwagę na ryzyko polityczne, jakie ponosi on i Platforma Obywatelska. "Nie wiem, czy będę żył w 2040 r., kiedy przekonamy się o skutkach reformy emerytalnej - mówi. - Na pewno nie będę już czynny politycznie. Zrobiłem to jednak - w sensie politycznym - radykalnie bezinteresownie, ze świadomością, że mogę nawet utonąć z powodu tej reformy".

"Trudno rządzi się w kraju, który jest tak przepołowiony tak negatywnymi emocjami, niszczącymi wspólnotę polityczną. Nikt nie może mnie podejrzewać o brak intencji, żeby na nowo Polskę skleić" - mówi z kolei o wojnie politycznej w Polsce, zauważając, że na czas Euro 2012 ustały najbardziej zażarte spory między politykami.

W wywiadzie udzielonym redaktorowi naczelnemu "TP" Piotrowi Mucharskiemu oraz Andrzejowi Brzezieckiemu również o tym, jaki prezent dostał szef rządu od redaktorów "TP"; czy Tusk jest w PO władcą absolutnym; dlaczego niedyskrecja jest jedną z głównych cech polskiej polityki;  dlaczego bliżej jest Tuskowi - przynajmniej w sprawie europejskiej konwencji o przemocy - do minister Rajewicz niż ministra Gowina; o wątpliwościach dotyczących organizacji Euro 2012; o konieczności zmian w PZPN, a także o tym, dlaczego według szefa PO nie ma sensu dzwonić do Jarosława Kaczyńskiego.

 powrót do aktualności

GALERIA6.X.2015 r. - Senator Witold Gintowt-Dziewałtowski spotkał się z elbląskimi dziennikarzami na konferencji prasowej, by podsumować całą swoją karierę zawodową, nie tylko parlamentarzysty. Nie kandyduje w nadchodzących wyborach, wybrał polityczną emeryturę, choć prawa do tej zwykłej emerytury ma już od kilku lat.
3.X.2015 r. - w Elblągu uczestniczył w inauguracji roku Akademickiego 2015 w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno- Ekonomicznej;

start | aktualności | kalendarium | kim jestem? | galeria | kontakt | archiwum